anticelulitidní a lymfatická masáž

Co je celulitida? Jak na ni?

Celulitida není nemoc v pravém slova smyslu, nepředstavuje totiž žádná zdravotní rizika. Je to spíše estetický problém, který trápí až 90% žen. Celulitida je problémem jen pokud je důsledkem obezity a nadměrné nadváhy, se kterou je často spojována. Celulitida se často projevuje u lidí, kteří mají problémy s lymfatickým systémem, proto je možné jednou masážní metodou podpořit odstranění jak celulitidy tak zlepšení pohybu toku v lymfatickém systému. 

 

Velké riziko tvorby celulitidy představuje především změna hormonů v krvi, proto se objevuje již u dívek v období puberty, v těhotenství, při užívání antikoncepce a může se zhoršovat v období menopauzy. Zásadním faktorem je ochabování a rozvolnění vazivové tkáně. K té dochází při nevyváženém stravování, při nedostatku pohybu a malém příjmu tekutin. Tukové buňky po onom ochabnutí vaziva mají tendenci dostávat se do volných míst, která takto vznikla. Nic jim pak nebrání k jejich hromadění. Vazivo v podkoží ženy se nachází v jakési souběžné poloze, a pokud dojde k jeho uvolnění, tak se vytváří útvary typu dolíčků a nebo naopak vyvýšenin, které nepůsobí zrovna esteticky. Podstatou masáží je tyto útvary rozrušit a rozvolnit  (uhladit do roviny), aby se kůže vypnula a tkáň stlačila.

K rizikovým faktorům patří i nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému, stres, obezita, kouření, alkohol, nadměrné pití kávy, ale dokonce i nošení příliš těsného oblečení, které brání správnému oběhu krve v organismu. 

Je prokázáno, že celulitida bývá dědičná, ale nemusí se nutně projevit, pokud nejsou přítomny ostatní rizikové faktory.

Přestože bývá celulitida spojována s obezitou a nadváhou projevuje se i u mladých štíhlých a zdravých lidí, jako jsou např. sportovkyně (často pozorujeme u tenistek).

 

PREVENCE CELULITIDY

  • zdravý životní styl  = udržovat si váhu v normálních mezích, vyvarovat se jo-jo efektu
  • především vyvážené stravování s dostatkem zeleniny a ovoce, vlákniny a bílkovin; omezené množství monosacharidů a nadbytečných živočišných tuků, 
  • pravidelné stravování i po menších dávkách, ale po 3-4 hodinách
  • dostatečný pitný režim, a to převážně nesycených a neslazených tekutin, zelený čaj urychluje metabolismus, bylinkové čaje (ano, ale pozor bylinky jsou léčivé, takže srozmyslem) 
  • denní pohyb alespoň rychlou chůzí
  • dbát na to, abyste dlouho nestáli, nebo dlouho neseděli bez aktivity, nenosit upnuté oblečení
  • krevní a lymfatický systém podporovat saunováním, nebo domácím otužováním (střídání teplé a studené vody na závěr sprchování)

 

Masáž: Procedura 

Jedná se o hloubkovou masáž, při které se  narušuje struktura tukového vaziva, vyhlazuje se  a stlačuje kompresním zábalem. 

V úvodu procedury se provede měření partií přes hýždě a stehna krejčovským metrem. Údaje se poznamenají a po ukončení procedury se opět změří. Ideální je tato data archivovat v klientské kartě, pokud klientka navštěvuje tento typ masáže pravidelně, aby bylo možné porovnat stav před začátkem procesu revitalizace pokožky a po jeho ukončení (cca po 10 - 12 procedurách).

Procedura samotná začíná navlhčením pokožky a  nanesením Olozolu - masti obsahující ozon a olivový olej (nebo krému obdobných vlastností), která prokrvuje pokožku. Dále se aplikuje speciální olej, což je směs bylin v olejové bázi, která zvyšuje látkovou výměnu a urychluje odbourávání tukových buněk. Samotná masáž je prováděna nejdříve na zadní straně stehen a hýždích a potom na přední straně stehen speciálními intenzivními, ale pomalými masérskými hmaty. Cílem je vyhladit pokožku a zahřát ji. U lymfatické masáže se začíná na ploskách nohou a postupuje se směrem vzhůru - lýtka - stehna.

Na závěr se aplikuje tlakový zábal do mikrotenové folie samostatně na stehna, hýždě a bříško. Plocha břicha se nemasíruje. Masážní směs se na bříško pouze nanáší a aplikuje se zábal. 

Doba trvání procedury : masáž cca 75 min. 

                                              zábal    cca 30 min.

Kontraindikace: těhotenství, šestinedělí, menstruace,  výrazné křečové žíly (pouze s doporučením od lékaře) a jiná cévní onemocnění, onkologická onemocnění, otevřené rány, popáleniny, záněty, 

 

DOPORUČENÍ:

Přestože již po první proceduře pocítíte nebo uvidíte na metru (kalhotech) úbytek tukové tkáně, prosím vydržte v přesvědčení, že chcete zhubnout a ne že jste přišla si tuto metodu masáže vyzkoušet. Aby byl efekt trvalejšího charakteru doporučuji kúru alespoň 10 masáží.