LETNÍ OVOCE A PROBLÉMY S NADÝMÁNÍM

06.08.2017 23:07

Taky už se vám stalo, že jste se cítili jako balón? Nafouklé bříško a ty obavy z odcházejících plynů? Jistě jste pak zjišťovali, kde jste udělali výživovou chybu! Byl to květák včera k obědu, nebo zelí, či snad ovoce? Ne ovoce určitě ne!! Jako dítě jste ho mohli sníst kila na posezení a žádný problém jste neměli! Jenže, jako dítě jste stále běhali a vaše zažívání asi fungovalo jinak, než teď, když většinu dne prosedíte v kanceláři.

Věřte mi, v létě to mohlo být způsobeno právě tím ovocem. Samotná konzumace sezónního ovoce (meruňky, broskve, švestky, ryngle apod.) není žádným výživovým prohřeškem, právě naopak. Obsah vitamínů  a minerálů je vynikající a vláknina nám příjemně vyčistí střeva. Jde jen o to, kdy toto ovoce, které je bohaté na sacharidy, máme jíst, aby ho náš trávicí systém pohodlně vstřebal a ono nezačalo ve střevech hnít a kvasit. 

PRAVIDLA PRO KONZUMACI OVOCE:

  • ·         Ovoce konzumovat vždy na prázdný, lačný žaludek. Každá kombinace s jinou stravou je pro zpracování trávicím systémem náročnější. Stravu, která se již nachází v trávicím traktu, přivádí ke kvasu. Tím si obstaráváte nechtěný "lihovar" se všemi z toho plynoucími důsledky, tj. vzedmutí bránice, které vyvolává vysoký tlak na srdce, jež tak ve stísněném prostředí musí vykonávat těžkou práci.
  • ·         Nejvhodnější doba pro konzumaci ovoce je ráno, protože již od 4. hodiny naše tělo začíná s vylučovacím procesem. Proto mu ovocem není bráněno, ale naopak pomoženo.
  • ·         Doporučuje se šťavnaté ovoce. Ráno místo banánů, sušeného ovoce apod. dejte přednost pomerančům, grepům, broskvím, hruškám, jablkům atd.
  • ·         Dopoledne preferujte právě ovocnou stravu. Dostanete-li hlad, vezměte si opět ovoce. Víte, že příroda při stravování nezná hodiny ani pevně stanovenou dobu k jídlu?
  • ·         Můžete si také vzít ovocné šťávy, ale pouze čerstvé, které jste si sami vyrobili a které jsou dobře stravitelné po doušcích, aby se předešlo jejich oxidaci. Žádné kupované džusy! Jsou konzervovány a pasterizací ztratily své nejlepší složky. Jezte tedy ovoce a střídejte je s ovocnými šťávami. Tím své tělo propláchnete nejlépe.
  • ·         Ovoce je rychle stravitelné, takže vaše tělo v mžiku získá potřebnou energii, aby se zbavilo toxických nánosů a tukových polštářů.
  • ·         Různé povzbuzující nápoje, jako jsou káva, čaj, kakao a především alkohol podstatně ruší správný příjem ovoce. Pokud bez nich nemůžete být, dopřejte si je až odpoledne.

A jak se ještě můžete účinně bránit proti nadýmání? Zkuste bylinkové čaje – fenyklový, skořicový. 

Zpět